לימודי וטרינריה בחו

לימודי וטרינריה בסלובקיה - שאלות ותשובות נפוצות

ריכזנו עבורכם שאלות נפוצות שנתקלנו בהם בשיחותינו עם מתעניינים בלימודי וטרינריה בסלובקיה. נמשיך לעדכן עמוד זה בהתאם לשאלות חדשות ונושאים נוספים שיעלו מעת לעת.

האם התואר מוכר בישראל?

כן, התואר DVM – דוקטור ברפואה וטרינרית ומוסד הלימודים האוניברסיטה ללימודי וטרינריה בקושיצה סלובקיה מוכרים בישראל ע"י המועצה להשכלה גבוהה וכמו כן ע"י משרד החקלאות (האחראי על השרותים הוטרינרים). על מנת להיות זכאים לרשיון רופא וטרינר ישראלי, תצטרכו בנוסף להגשת תעודת התואר וגליון הציונים – לעבור מבחן הסמכה שנערך פעמיים בשנה ע"י השרותים הוטרינריים במשרד החקלאות. לאחר מעבר המבחן בהצלחה, תקבלו רשיון קבוע לעסוק ברפואה וטרינרית במדינת ישראל.

האם התואר מוכר במקומות נוספים?

כן, האוניברסיטה ללימודי וטרינריה שבקושיצה סלובקיה נמנית כחברה בהתאחדות לימודי הרפואה הוטרינרית האירופאית, ה EAEVE. המשמעות מכך הינה שהתואר הנרכש באוניברסיטה קביל ומוכר בכל רחבי האיחוד האירופאי ובאנגליה. ניתן להמשיך ללמוד, לעבוד ולהתמחות ברפואה וטרינרית במדינות האיחוד האירופאי ללא צורך במבחני רישוי (יש צורך להגיש בקשה לרשיון בכל אחת מהמדינות בה תרצו לעסוק ברפואה וטרינרית, אך לא נדרש מבחן)

יש לי דרכון אירופאי, האם זה נותן לי הקלות במהלך הלימודים?

כן ולא, ישראלים בעלי דרכון אירופאי אשר לומדים בסלובקיה אינם נדרשים לתהליך אישור מעמדם כסטודנטים זרים במדינה, עליהם למלא טופס פשוט בתחנת המשטרה המקומית ולהגישו. לאחר מכן הם רשאים להתגורר, להתנייד בין מדינות האיחוד ואף לעבוד ללא כל אישורים נוספים. מבחינת הלימודים עצמם, אין הבדל בשכר הלימוד או בתנאי הלימודים בין אזרחים ישראלים לאזרחי האיחוד או נושאי דרכון של האיחוד מאחר והלימודים מתקיימים בשפה האנגלית במסלול נפרד מזה של הסטודנטים הסלובקים.

האם קיימות מלגות לימודים ?

לצערנו האוניברסיטה (והממשלה הסלובקית) אינה מספקת מלגות לימודים לסטודנטים זרים בשפה האנגלית. מדינת ישראל גם היא, אינה מכירה בלימודים בחו"ל לצרכי מלגות אך קיימים מספר ארגונים פילנטרופיים המציעים סיוע ומלגות לסטודנטים ישראלים/יהודים הלומדים בחו"ל. אנו ממליצים לחפש מידע נוסף במנועי החיפוש המוכרים.

האם אפשר לעבוד במהלך התואר?

התשובה לכך מורכבת – אם אין ברשותך דרכון אירופאי , אינך רשאי/ת לעבוד במדינה.

אם ברשותך דרכון אירופאי- תוכל/י לעבוד באופן חוקי. עד כאן החלק הפורמלי של התשובה…. בנימה אישית, לימודי וטרינריה, כמו גם לימודי רפואה הם תובענים, לא קלים ומצריכים שעות לימוד רבות, שינון וחזרה על החומר הנלמד. הזמן הפנוי שנותר ,חשוב שינוצל לחיי חברה, מנוחה, טיולים ו"טעינת המצברים". בנוסף לכך, סלובקיה הינה מדינה בה השכר הממוצע נמוך מאוד (כ500 יורו ברוטו לשכר חודשי במשרה מלאה), המשרות בהם תוכל/י לעבוד חייבות להיות חלקיות מפאת מערכת השעות הצפופה ובאם אינך מדבר/ת סלובקית ברמה שוטפת, יהיה לך קשה למצוא מקום שיסכים להעסיק אותך. עם זאת, ישנם סטודנטים שמצליחים לשלב עבודה במשרה חלקית כמורי שפות זרות באינטרנט או מנהלים יוזמות עצמאיות שונות בעיקר בתחומי האון ליין. אנו ממליצים להתרכז בלימודים, להצליח בהם ובזמן הפנוי לטייל ברחבי המדינה ובאירופה.

איך מגיעים לקושיצה מהארץ?

קושיצה נמצאת כשעתיים וחצי נסיעה ברכב משדה התעופה של בודפשט הונגריה ממנו יוצאות טיסות יומיות לישראל. מבודפשט ניתן לקחת רכבת לתחנת הרכבת של קושיצה, לתפוס אוטובוס של חברת FLIXBUS  שיוצא משדה התעופה מספר פעמים ביום או להזמין נסיעה באמצעות אחד משירותי ההסעות הפרטיים שיוצאים מקושיצה לשדה התעופה בבודפשט וחזרה מספר פעמים ביום.

ניתן גם להגיע לקושיצה משדה התעופה של דברצן בהונגריה, השדה נמצא כשעתיים נסיעה ברכב וממנו יוצאות טיסות דו שבועיות לישראל.

בקושיצה קיים שדה תעופה קטן שבשנים עברו שימש לטיסות ישירות מישראל לקושיצה פעמיים בשבוע,  קו זה נסגר בקיץ 2018 אך יש תקווה שבעתיד הוא יפתח ע"י אחת ממפעילות טיסת הלואו קוסט.

פרטים נוספים על דרכי תחבורה מקושיצה ואליה תוכלו למצוא כאן 

אני מתעניין בלימודים, יש לאוניברסיטה ימים פתוחים?

כן, האוניברסיטה ללימודי וטרינריה בקושיצה מאמינה כי חשוב לבקר בקושיצה ובקמפוס האוניברסיטה לפני תחילת הלימודים בכדי לראות במו עינייך את כיתות הלימודים, המעבדות והקליניקות השונות וכמו כן לספוג את האווירה הסטודנטיאלית. לכן, לפחות פעם בחודש לאורך כל שנת הלימודים, מקיימת האוניברסיטה ימים פתוחים למתעניינים בלימודי וטרינריה בשפה האנגלית במסלולים השונים. לפרטים על התאריכים המדויקים – צרו עימנו קשר.

מתי מתחילה ומסתיימת שנת הלימודים?

שנת הלימודים באוניברסיטה ללימודי וטרינריה בקושיצה סלובקיה מתחלקת לשני סמסטרים : סתיו/חורף ואביב/קיץ. הלימודים בסמסטר הסתיו/חורף מתחילים בחודש ספטמבר (התאריך המדויק משתנה בין שנה לשנה) והסמסטר מסתיים בשבוע של חג המולד (אמצע דצמבר). 

סמסטר האביב/קיץ מתחיל בחודש פברואר (התאריך המדויק משתנה בין שנה לשנה) ונמשך עד תחילת חודש מאי.

אז רגע, מה לגבי חופשת סמסטר?

חופשות הסמסטר מאוד אישיות ותלויות בך בלבד. ברגע שהלימודים באוניברסיטה הסתיימו (בין דצמבר – פברואר ומאי עד אוגוסט) – מתחילה עונת מבחני סוף הסמסטר. בשונה מאוניברסיטאות בישראל , באוניברסיטה בקושיצה הסטודנט קובע מתי להבחן. לאורך תקופת המבחנים/חופשת הסמסטר, כל מרצה מחויב להזין למערכת אוניברסיטאית ממוחשבת לפחות פעם בשבוע, יום ושעה בו הוא/היא זמין לבחון סטודנטים. לכן אורכה של חופשת הסמסטר תלויה אך ורק בך…אם סיימת את כל המטלות והבחינות בהצלחה ובמהרה..תוכל/י לצאת לחופשה ארוכה יותר.

מה לגבי מחלה וחיסורים במהלך הלימודים?

 תקנון האוניברסיטה מציין כי מותר להחסיר מספר שיעורים תיאורטיים ומעשיים בלי הצורך להשלימם (עבור מספר החיסורים המדויק יש לעיין בתקנון הלימודים המתפרסם ע"י האוניברסיטה ומחולק בכל תחילת שנה). חיסורים מעל לאלו המאושרים בתקנון צריכים להיות מוצדקים.. אם החסרת שיעורים כתוצאה ממחלה, עליך להציג אישור על כך למרצה/משרד הסטודנטים הזרים. במידה והחסרת שיעורים ללא הסברים/אישורים מוצדקים, עליך לשוחח עם המרצה ולמצוא יחד עימו פתרון להשלמת החומר הנלמד (חלקם יבקשו השלמת שיעורים ע"י הצטרפות לכיתות אחרות / כתיבת עבודה קצרה בנושא שהחסרת / בוחן בעל פה או בכתב / מצגת קצרה). באם אתם יודעים כי תעדרו למשך תקופה מהלימודים, מומלץ לידע את צוות המרצים ומשרד הסטודנטים הזרים באוניברסיטה על מנת למצוא פתרון נוח וקל להשלמת החומר.

האם יש עוד חופשות/חגים פרט לחופשות הסמסטר?

כן, לסלובקים מספר חגים ציבוריים כגון Easter Monday ו Good Friday שנחגגים בסוף מרץ/אפריל, All saints שנחגג בתחילת נובמבר, חג המולד וחגיגות השנה האזרחית ועוד, ברוב החגים הללו יש חופש מהלימודים והודעה על כך יוצאת מבעוד מועד ע"י האוניברסיטה. בנוסף לחגים אלו (ובדרך כלל בחפיפה אליהם) – מקבלים הסטודנטים כ4 ימי חופשה לבחירתם במהלך שנת הלימודים. ימים אלו נקראים Rector's Days והתאריכים נקבעים בהחלטה משותפת בין כל הסטודנטים הזרים הלומדים באוניברסיטה וצוות ההנהלה בתחילת כל סמסטר.

מהן ההוצאות החודשיות וכמה בעצם מבזבזים בכל חודש בקושיצה?

התשובה לכך מורכבת ומאוד אישית. לכל אחד מאיתנו יש את רמת המחיה, התזונה הספציפית והדברים עליהם אנחנו לא מוכנים לוותר. ככלל , החיים בסלובקיה ובקושיצה זולים יותר בהשוואה לישראל ולמדינות אירופאיות אחרות. מחירי המזון נמוכים וסל הקניות זול יותר. שכר הדירה בקושיצה כולל בתוכו גם את הארנונה ,גז ,חשמל, הסקה מרכזית, ובמקרים רבים גם את תשלום האינטרנט המהיר בדירה (תלוי בבעל הדירה). מחירי השכירות נעים החל מ400 יורו ומעלה, תלוי בגודל הדירה, מיקומה ומצבה (דירה במרכז העיר תעלה יותר מאשר דירה באזור האוניברסיטה ללימודי וטרינריה). סטודנטים רבים שוכרים דירות במשותף ובכך מוזילים את עלויות המגורים והמחיה. אנו ממליצים להצטרף לאחת מקבוצות הסטודנטים הישראלים בפייסבוק על מנת לקבל מידע עדכני על עלויות המחיה בקושיצה במהלך השנה. תוכלו למצוא לינקים לקבוצות השונות בעמוד הקישורים השימושיים.

איך מחפשים ומוצאים דירה בקושיצה?

חיפוש דירה או שותפים לדירה יכול להיות תהליך מייגע, במיוחד כשמדובר בעיר חדשה ומדינה זרה. מאחר וקושיצה הינה עיר סטודנטיאלית בה לומדים מאוד זרים ממדינות שונות, הוקמו במהלך השנים קבוצות פייסבוק שמטרתן לעזור לסטודנטים הזרים למצוא דירות להשכרה שמפורסמות ע"י בעלי דירות מקומיים. הקבוצה הגדולה ביותר הינה Kosice – Flats for rent בה חברים מקומיים המשכירים את דירותיהם וסטודנטים לוטרינריה, רפואה ושאר המקצועות הנלמדים בעיר. בקבוצה זו חברים גם סוכני נדל"ן מקומיים שיוכלו לעזור לאלו מכם שמעדיפים אופציה זו. 

מתי הכי טוב לחפש דירה בקושיצה?

ההמלצה אישית שלנו היא לעבור על הפוסטים השונים בקבוצת הפייסבוק שהזכרנו לעיל בכדי להבין את טווח המחירים, לבדוק היכן ממוקמת הדירה (השתמשו במפות גוגל למיקום הרחוב בו נמצאת הדירה והשוו למרחק והנגישות לאוניברסיטה ללימודי וטרינריה או למרכז העיר) ולהתחיל לחפש דירה מספר חודשים לפני תחילת הלימודים. לקראת אמצע אוגוסט ובמיוחד בספטמבר (תחילת הלימודים) יש ביקוש רב של דירות מסטודנטים חדשים שמגיעים לעיר , בנוסף לסטודנטים קיימים שמחפשים לשדרג או להחליף את הדירות בהם התגוררו לפני תחילת הלימודים – דבר שיוצר ביקוש גבוה והיצע נמוך של דירות פנויות..המחירים עולים וההיצע מוגבל. סוף חודש אפריל עד אמצע חודש יוני הם זמנים נפלאים לחיפוש דירות. הסיבה לכך היא שבוגרי האוניברסיטה בלימודי רפואה ולימודי וטרינריה בקושיצה ,מסיימים את לימודיהם בתחילת חודש מאי ועוזבים את העיר בסוף חודש יוני וברוב המקרים הם יחפשו סטודנטים שיחליפו אותם בדירה בה הם מתגוררים. בנוסף, מאחר וזוהי סוף שנת הלימודים לכלל הסטודנטים, ורבים מהסטודנטים הזרים עוזבים את העיר בחודשי הקיץ, יש היצע גבוה יותר של דירות פנויות במחירים זולים יותר. בקושיצה מקובל לחתום חוזה ביוני ובחודשים יולי ואוגוסט (בהם עדיין לא תגיעו להתגורר בעיר – הלימודים מתחילים בספטמבר) התשלום על שכר הדירה יהיה סמלי (עבור חשבונות בלבד) ואם בעל הנכס ממש נחמד הוא לא ידרוש תשלום כלל על החודשים הללו. אם החלטת ללמוד בקושיצה, העזר/י בקבוצות הפייסבוק בעמוד הקישורים השימושיים על מנת להיות בקשר עם סטודנטים שעוזבים ומציעים את דירתם ובעלי דירות שמפרסמים את הנכס שברשותם.

האם יש הקלות לבעלי תואר?

כן, ואף יותר מכך – לאוניברסיטה יש מסלול לימודי וטרינריה לבעלי תואר , זהו מסלול ייחודי בו אין צורך במבחן כניסה למסלול הלימודים (ההרשמה מבצעת על סמך הגשת תעודת בגרות מלאה ותעודת התואר יחד עם עוד מספר מסמכים ). אורך מסלול הלימודים הוא 4 שנים בלבד ( 8 סמסטרים) במקום 6 שנים. למסלול לימודי וטרינריה לבעלי תואר יכול להרשם כל מי שברשותו תואר במדעים כגון: ביולוגיה, מדעי בעלי החיים, ביולוגיה ימית, מדעי הטבע ועוד . צרו עימנו קשר ונוכל לתת לכם פרטים מלאים על המסלול.

למידע נוסף על מסלולי הלימוד, לימודי וטרינריה בחו"ל ותהליך ההרשמה והקבלה לאוניברסיטה לרפואה וטרינרית שבקושיצה סלובקיה, השאירו את פרטיכם ואנו נשמח לחזור אליכם עם כל המידע.

לימודי וטרינריה בסלובקיה - לשיחת יעוץ חינם מלאו כאן את הפרטים

  חזרה לעמוד הראשי                                                                                                                                         Copyright © 2019 EuroVetSchools S.R.O. All rights reserved